Za swoje godło Świeradów ma rycerza w zbroi i zieloną żabę. Symbole te łączą się z najdawniejszymi legendami. Lekarz Leonard Thurneyssen obserwował przez dłuższy czas martwą żabę leżącą w jednym ze źródeł i ze zdziwieniem stwierdził, że wcale się nie rozkłada. Oczywiście wtedy nie wiedziano jeszcze o radonie, lecz był to już dowód niepowtarzalnych właściwości wód z jego zawartością.
Pierwsze udokumentowane wzmianki o osadzie pochodzą z początku XVI wieku. W 1572 roku w księgach śląskiego lekarza Leonarda Thunnessera znalazł się opis źródeł wód mineralnych. W 1739 roku specjalistyczna komisja Hrabiego Schaffgotscha naukowo stwierdziła lecznicze działanie wód z okolicznych źródeł. Wkrótce powstał pierwszy dom zdrojowy. W 1811 roku odkryto nowe źródło i nadano mu nazwę „Dolny Zdrój”. Od tej pory oprócz stanowiących specjalność Świeradowa kąpieli świerkowych zaczęto stosować zabiegi borowinowe. W 1895 roku pożar zniszczył część budynków Uzdrowiska, jednak już w 1899 roku powstał nowy, rozbudowany kompleks zdrojowy.
Dzisiaj Uzdrowisko „Świeradów-Czerniawa” jest jednym z nielicznych uzdrowisk w Polsce, w którym cisza i spokój, brak zgiełku wielkich wczasowisk sprawiają, że można tu leczyć się i doskonale wypocząć przez cały rok. Atrakcyjność Świeradowa Zdroju potęgują tryskające źródła wód mineralnych oraz specyficzny śródgórski mikroklimat.


 

SCHORZENIA LECZONE W UZDROWISKU
-narządu ruchu
-reumatologiczne
-neurologiczne
-ginekologiczne
-miażdżyca tętnic obwodowych
-nadciśnienia tętniczego
-układu oddechowego
-astma
-alergie wziewne i pyłkowe u dzieci
-osteoporoza
PRZECIWWSKAZANIA PRZYJAZDU DO UZDROWISKA
-niewydolność krążenia
-arytmia serca
-thromboza
-stany po utracie przytomności (wylewy, zawały)
-ostre stany zapalne
-choroby nowotworowe
-ciąża

copyright  Hotel Świeradów , design by selnet.pl